Gázóra címmel nyílik kiállítás az N&n galériában (1065 Budapest, Hajós utca 39.)
megnyitja: Schneller István építész
kurátor: Cseh Zsolt építész
Az Óbudai Gázgyár elhelyezkedése és a térségben megvalósuló infrastrukturális fejlesztések révén a Fővárosi Önkormányzat egyik legértékesebb, eddig nem hasznosított ingatlana. Jelenleg a területen lévő talajszennyezettség jelentősen csökkenti az ingatlan értékét, azonban a terület potenciálja tagadhatatlanul kedvező, az ipari műemlékekben rejlő fejlesztési lehetőség a magas költségek ellenére is vonzó, egyedi alkalom. A tervezett infrastrukturális beruházások, mindenekelőtt az Aquincumi híd megépítése a mostaninál nagyságrendekkel kedvezőbb pozícióba hozzák majd a területet.
A terület felértékelődését hozhatja a szomszédos Óbudai Hajógyári Sziget déli részének fejlesztése is. A két terület egységes stratégia alapján történő, átgondolt fejlesztése egymást erősítő hatású, és a tágabb térségre is pozitívan hat. Politikai döntés szükséges azonban a terület sorsáról, hiszen fővárosi tulajdonként mind privatizációra, mind saját célú (kulturális, idegenforgalmi, irodai, stb.) fejlesztésre alkalmas. Ezért is sürgető feladat, hogy a városvezetés megvizsgálja a privatizációra, illetve a saját célú fejlesztésre vonatkozó alternatívák előnyeit és hátrányait, és a részletes vizsgálatok alapján döntsön a Gázgyár jövőjéről.
A városnak biztosítania kell, hogy a terület integrálódni tudjon a városszövetbe, a Duna-part megközelíthető legyen és folyamatos Duna-parti sétány jöjjön létre. Tisztázni kell, hogy milyen funkciók a kívánatosak és melyek nem: a terület sem jelenleg, sem az Aquincumi híd megépítése után nem helyszíne jelentős lakásépítési fejlesztésnek. Az illetékes főpolgármester-helyettes kulturális koncepciójában és a múzeumi fejlesztések előkészítése során készített szakmai anyagaiban a Gázgyár területén, annak ipari épületeiben kulturális funkciók létrehozását tartja célszerűnek: Országos Műszaki Múzeum, Csodák Palotája, Építészeti Múzeum, Magyar Fotográfiai Múzeum. A kulturális funkciók jól kapcsolódnának az Aquincumi Múzeumhoz, a műszaki tematika pedig jól kiegészítené a szomszédos Graphisoft Parkban folyó informatikai fejlesztési funkciót.
A kulturális funkció megjelenése mellett az is alapvető fontosságú, hogy a Gázgyár ipari műemlék-együttese értékéhez méltó módon, a kulturális örökségvédelem és a 21. századi építészeti elvárásoknak megfelelően kerüljön megújításra.
Az N&n galéria kiállítása megvalósult külföldi gázgyári revitalizációs példákkal szemlélteti a fejlesztési potenciált, bemutatja a Gázgyár múltját a Gázmúzeum gyűjteményéből származó eredeti beépítési és épülettervek alapján, jelenlegi helyzetét Bácsi Róbert fotográfiái segítségével, és a területre készülő tervek közül is felvillant néhányat.
Milyen a jó kiállítás? Gázgyáros-víztonyos-érdekes-izgalmas. Szerintem.
Utolsó kommentek