Ma este a pótszilveszteri buliban gesztenyét sütöttünk, ehhez kerestem valami alkalmas tepsit a pincében, és persze elkalandoztam, mert megint találtam egy kupac régi-régi fényképet. Felhoztam a lakásba átnézegetni. Kivételesen nem találtam víztornyot, de 4 újabb képpel egészítettem ki a papírgyáros sorozatot itt.
![]() |
Idei első felfedezés
2005.01.01. 23:50 L.A.
![]() |
Eddig erről nem tudtam, de szerintem sokan mások sem, hiszen valaki csak szólt volna már az évek során... nemde? :) A víztorony az első kerületben állt, a Levéltár épületének oldalában. És csodaszép volt.
"Pecz Samu utolsó nagy műve az Országos Levéltár budai Várban álló épülete volt, melynek megtervezésével már 1898-ban megbízták, de csak 1913-ban kezdték el az építését, és csak halála után készülhetett el Nagy Károly jóvoltából 1939-ben...
Kiemelt szerepet játszott tervezésében az épület áttekinthetősége és tűzbiztossága. A dokumentumok egyszerű kezelhetősége érdekében a raktárhelyiségeket 2,40 m belmagassággal tervezte, ami által elkerülhetővé vált a létra használata, s egy esetleges tűz is csak kisebb kárt tudott volna okozni.
Az oltásra szánt víz tározóját abba a toronyba helyezte, amibe a kémény is került, így a tárolt matériát megvédte télen a fagy ellen. Annak érdekében, hogy a kéménybe feljutó szikra vagy hamu ne okozzon tüzet, az egész tornyot 76 méter magasra emelte, ahol már nem jelenthetett veszélyt a száraz iratokra. A toronyból szép kilátás nyílik a budai hegyekre, ezért a tetejére erkélyt illesztett. Nem alkalmazott az épületen fát, a tetőszerkezetet is vasbetonból tervezte."
Szólj hozzá!
Címkék: budapest legmagasabb ráday mihály pecz samu
![]() |
![]() ![]() ![]() ![]() |
Utolsó kommentek