Végül sikerült elszabadulnom az egyébként nagyon kellemes vendégségeskedésből otthonról, és tűz ki a víztoronyhoz. 1 perccel Demszky Gábor előtt érkeztünk (indexes-indafotós-víztorony.hu-s különítmény), meghallgattuk a beszédét, majd Haranghy Csaba is mesélt a toronyról. Volt két kérdés az újságíróktól, hogy mikor lesz használatbavételi engedély (miközben már működik), és hogy miért asszimetrikus...
Pocsék idő volt, de azért fellifteztünk a tetőre (sajnos a lépcsőházat lezárták). Fent különböző tablókon az építkezés fázisait láthattuk, volt újabb plazmatévé, kisfilmmel, tehát minden, ami egy víztornyos sajtótájékoztatóra kellhet.
Egy gyors körséta a tetőn az esőben, egy kis kukucskálás a víztérbe, majd le a lifttel. Ja elfelejtettem mondani, kaptunk kék munkavédelmi sisakot is, amíg fellifteztünk.
(Demszky Gábor látens VBK-tag, mobiltelefonnal fényképez)
Lent aztán igen finom vacsora várt minket a sajtósátorban. Én marhapörköltet ettem négysajtos óriáskagylótésztával... és persze somlóit. Jól főztek :)
Közben beesteledett, lehetett fotózni az elképesztően jól kivilágított víztornyot. A G2-met kölcsönadtam Nándinak, aki valahogy elfelejtett SD-kártyát hozni, vagy nem is tudom... A 30D-n csak tele van mostanában, így végül csak videóztam. Ezt majd később talán összevágom egy félpercessé...
A sajtóközlemény:
Elkészült a budafoki víztorony
Budafok és környéke folyamatosan növekvő vízigényének kielégítése érdekében a Fővárosi Vízművek megbízásából egy 3000 m3-es víztorony épült fel a Nagytétényi-fennsíkon, hasonló beruházásra több mint harminc éve nem került sor. A víztorony világszinten is egyedülálló módon aszimmetrikus szerkezetű.
A víztorony megépítését Budafok és környéke földrajzi adottságai tették szükségessé, a település ugyanis olyan magaslati területen található, melynek stabil és minden körülmények között zavartalan vízellátása csak egy megfelelő ellennyomást nyújtó tároló segítségével biztosítható. Évek óta egyre többen költöznek a környékre, és a közeljövőben megvalósuló ingatlanberuházások nyomán a lakosság számának további jelentős emelkedése várható, így a vízigény is folyamatosan emelkedik. Az új budafoki víztoronynak köszönhetően hosszú távon is biztosítottá válik az egyenletes, garantáltan szünetmentes vízszolgáltatás a Nagytétényi-fennsíkon.
Annak érdekében, hogy a beruházás egy Budapest építészeti látványosságait is gazdagító létesítmény formájában valósuljon meg, a Fővárosi Vízművek 2001 végén nyilvános tervpályázatot hirdetett a tervek elkészítésére. A pályamunkák elbírálására az építész szakma elismert képviselői kaptak felkérést, s az ő döntésük alapján választották ki azt a tervet, melynek alapján egy különleges, világszinten is egyedülálló szerkezetű víztorony épülhetett meg. Az építmény egyedisége abban rejlik, hogy aszimmetrikus szerkezetű, azaz a mintegy 3000 köbméter víz tárolására alkalmas kehely törzse nem annak súlypontja alatt helyezkedik el.
A Fővárosi Vízművek, mint minden beruházása esetén, a budafoki víztorony tervezésekor és megépítésekor is fokozottan ügyelt a költséghatékonyságra. Ennek köszönhetően a kiadások arányosan hasonlóak voltak a korábbi víztoronyépítések – a Lakatos utcai és a csepeli létesítmények – költségeihez. A helyi védettségű fennsíkon zajló építkezés során mindvégig kiemelt figyelmet fordítottak a természeti értékek, őshonos védett növények megóvására.
Utolsó kommentek